Одржана радионица у Требињу: Мапирање нефункционалних баријера у сливу Неретве и Требишњице
Требиње, 3. октобар 2024. – У хотелу Леотар у Требињу одржана је стручна радионица под називом „Мапирање нефункционалних баријера у сливу Неретве и Требишњице“, која је окупила различите актере – од научника, експерата Јавне установе „Воде Српске“ и представника општине, до риболоваца и заљубљеника у ријеке. Радионицу је организовало Удружење за заштиту вода Источне Херцеговине „Врело“, а циљ радионице био је представљање резултата пописа баријера које ремете еколошке процесе како би се анализирале могућности њиховог уклањања.
На радионици, учесници су расправљали о баријерама које више немају функцију, а код којих није спорно власништво и гдје не постоји ризик од уклањања. Наглашено је да је за сваки поступак уклањања неопходан консензус корисника и свих релевантних актера. Баријере које су разматране за уклањање не прелазе висину од 2 метра, а приликом одлучивања разматрана је њихова економска, друштвена и хидротехничка функција.
Од свих идентификованих баријера, њих 12 су препознати као потенцијални кандидати за уклањање с обзиром на утицај који имају на ријеке, а на радионици је додатно истакнуто њих пет, који испуњавају и додатне имовинско-правне критерије за уклањање. За ове баријере би могло бити затражено финансирање од стране организације Open Rivers Programme, које је финансирало и њихово мапирање, што би омогућило унапређење еколошког статуса ријеке и успостављање миграцијских путева за рибе.
„Процес мапирања нефункционалних баријера изузетно је важан не само за очување биодиверзитета наших ријека, већ и за унапређење квалитета живота на територији општине Требиње. Потенцијално уклањање идентификованих баријера може да поврати природне екосистеме, побољша водне ресурсе и створи нове прилике за одрживи развој, попут риболова и туризма. Сарадња свих дионика кључна је како би остварили заједничке циљеве, који ће користити свим нашим саграђанима,“ изјавио је Здравко Мркоња, предсједник Удружења „Врело“.
Овај скуп је пружио прилику за продуктиван дијалог међу заинтересованим странама и постављање темеља за будуће активности на ревитализацији ријечног екосистема слива Неретве и Требишњице.