Идентификација нефункционалних баријера у сливу Требишњице
Новом иницијативом, коју је покренуло Удружење за заштиту вода источне Херцеговине „Врело“, жели се удахнути нови живот ријеци Требишњици и њезиним притокама кроз идентификовање нефункционалних баријера и очување популација угрожених врста риба – гатачке, поповске и требињске гаовице. Пројекат финансијски подржава фонд European Open Rivers Programme због његовог значаја за слив Требишњице.
Деценије рада хидроенергетских објеката и система за наводњавање оставила су свој траг на осјетљивим ријечним екосистемима источне Херцеговине. Ријека Требишњица некад је била пуна живота, данас се суочава с посљедицама које на њу остављају нефункционалне баријере, посебно кроз нарушавање станишта која су кључна за преживљавање данас угрожених ендемских врста риба.
Циљ овог пројекта је да се, у његовој првој фази, идентификују и попишу све нефункционалне баријере висине до два метра на Требишњици и њезиним притокама, чије би уклањање имало значајан утицај на побољшање биолошке разноврсност овог слива, али и сигурност локалних заједница.
„Захвални смо фонду European Open Rivers Programme што је препознао наш пројекат као иницијативу од великог значаја за опоравак биодиверзитета у цијелом сливу Требишњице. Уз њихову подршку можемо учинити значајан искорак у ревитализацији наше ријеке. Осим тога, ова сарадња отвара врата за потенцијалне нове сарадње које ће доприносити даљњем побољшању еколошког статуса ових ријека, али и околног подручја,“ изјавио је Здравко Мркоња, предсједник Удружења Врело.
Осим побољшања еколошког статуса ријека, очекује се да би овај пројекат могао имати и позитиван утицај на локалне заједнице. Наиме, ревитализацијом би се побољшао квалитет воде, смањио ризик од поплава, а имала би утицај и на рекреацију те атрактивност самог подручја за посјетиоце. Коначно, успјех у очувању гатачке, поповске и требињске гаовице имао би значајан допринос очувању комплетног екосистем, што би се одразило и на друге видове живота у сливу Требишњице.
Овим пројектом, Република Српска и Босна и Херцеговина стављене су на европску мапу пројеката ревитализације ријека који су у новом Закону о ревитализацији природе Европске Уније препознате као важна стратешка одредница, те се до 2030. године очекује ревитализација 25.000 км ријека.
Овај пројекат се реализује у сарадњи са European Open Rivers Programme. |